płuca biorą udział w produkcji płytek krwi
Oddychanie

Szokujące badanie: płuca biorą udział w produkcji płytek krwi

6 Udostępnień

Artykuł mocno naukowy, dla mniej zainteresowanych wiedza w pigułce:

  • wcześniej uważano, że płuca ze śledzioną miały odpowiadać za 5 – 7% całkowitej produkcji płytek krwi a reszta przypadała szpiku kostnemu. Dzięki nowoczesnym technikom badawczym dowiedziono (badania na myszach), że ponad połowa produkcji znajduje się w płucach. Przypuszczalnie to samo ma miejsce również u ludzi,
  • ponadto, płuca okazały się magazynem dotychczas nieznanych komórek macierzystych krwi mogących przynieść nadzieję osobom z małopłytkowością i z problemami ze szpikiem kostnym.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisko dokonali przełomowego badania ogłaszając światu: płuca biorą udział w produkcji płytek krwi i mogą uzupełniać straty komórek krwiotwórczych w szpiku kostnym1. Dotychczas sądzono, jakoby płuca były nieznacznie powiązane z układem krwiotwórczym (razem ze śledzioną miały odpowiadać za 5 – 7% całkowitej produkcji płytek krwi2) a główną fabryką miał być właśnie szpik kostny. Który to, na dodatek, wraz z wiekiem wypala się rzucając widmo na jakość i ilość komórek krwi w sędziwym wieku.

Płytki krwi – rola i znaczenie trombocytów dla układu krwionośnego

Płytki krwi to inaczej trombocyty. To dzięki nim i ich roli w krzepnięciu krwi nie musimy martwić się o wykrwawienie przy byle skaleczeniu. Działają na zasadzie tworzenia lepkiego czopu w miejscu zranienia oraz przekształcania fibrynogenu (białka rozpuszczonego we krwi) w nierozpuszczalną fibrynę formującą strup. Niska liczba trombocytów we krwi czyli małopłytkowość (trombocytopenia) może prowadzić do anemii czy krwotoków.

Płuca biorą udział w produkcji płytek krwi

Badanie było możliwe dzięki udoskonaleniu przez prof. Marka R. Looneya i prof. Matthew F. Krummela, dwóch czołowych autorów tego odkrycia, metody dwufotonowego obrazowania (ang. two-photon intravital imaging) pozwalającej na obserwowanie czynności pojedynczej komórki w naczynkach włosowatych płuc żywej myszy. Początkowo chcieli zaobserwować interakcje pomiędzy płytkami krwi a układem immunologicznym jednak ich uwagę przykuła duża populacja aktywnych megakariocytów (komórek produkujących trombocyty).

Co prawda, megakariocyty były już wcześniej zauważane w obrębie płuc, jednak nie sądzono, że mogą one wytwarzać tak znaczne płytki krwi. Otóż, pochylając się dalej nad zauważonymi megakariocytami, naukowcy dowiedli, że ponad połowa czyli ponad 10 milionów produkowanych przez mysz płytek krwi powstawała w obrębie płuc.  

To odkrycie daje nam bardziej rozbudowany obraz płuc. Nie służą one tylko gazowej, ale także są kluczowym partnerem [szpiku kostnego] w kształtowaniu nowych elementów krwi – mówi pulmonolog prof. Mark R. Looney – to co zaobserwowaliśmy na myszach sugeruje istotną rolę płuc w tworzeniu krwi także u ludzi.

Obok megakariocytów naukowcy odnaleźli również komórki macierzyste mogące odtworzyć zdolność organizmu do produkcji elementów krwi gdy z różnych powodów brakuje komórek krwiotwórczych w szpiku kostnym.

Naukowcy idą o krok dalej w swoich badaniach

Postanowili zbadać wpływ komórek macierzystych krwi i megakariocytów obecnych w płucach znacząc je fluorescencyjnie i transplantując innym myszom.

  1. Najpierw myszy o znakowanych fluorescencyjnie megakariocytach przeszczepiono płuca typowej myszy-dawcy. Po niedługim czasie w jej płucach zaczęły pojawiać się znaczone komórki, co potwierdziło pochodzenie płucnych megakariocytów ze szpiku kostnego a więc i ich wędrówkę.
  2. Tym razem przeszczepiono płuca ze znakowanymi fluorescencyjnie prekursorami megakariocytów myszom-mutantom z niskim poziomem płytek krwi. Bardzo szybko zaobserwowano aktywację megakariocytów i produkcję fluorescencyjnych trombocytów co poskutkowało wyrównaniem ich poziomu do prawidłowego. Efekt ten utrzymywał się przez ponad 7 miesięcy monitorowania myszy, a więc znacznie dłużej niż żyją płytki krwi czy megakariocyty. Zatem nie tylko płuca biorą udział w produkcji płytek krwi, ale również wykazują pewne zdolności regeneracyjne komórek krwiotwórczych.
  3. Ostatecznie przeszczepiono płuca, tym razem ze znakowanymi wszystkimi komórkami, myszy, której szpik kostny był ubogi w komórki macierzyste krwi. Nie dość, że znakowane komórki pojawiły się w szpiku kostnym i zaczęły tam produkować płytki krwi, to nie ograniczyły się tylko i wyłącznie do tego zadania. Zaobserwowano również produkcję innych komórek krwi takich jak odpornościowe: neutrofile czy limfocyty B i T. Płuca zatem są swego rodzaju magazynem dla komórek prekursorowych komórek krwi i komórek macierzystych mogących uzupełnić straty uszkodzonego szpiku kostnego i komponentów krwi.

 

 

Nie pozostaje nic innego jak przypomnieć o prawidłowym oddechu dla zoptymalizowania pracy płuc. Oddychaj przeponowo i koniecznie przez nos! Niech Twój oddech będzie niezauważalny, co z początku praktyki może sprawiać pewne trudności, ale szybko zaobserwujesz postępy. Filmiki oddechowe są już w planach, stay tuned!

I jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to lepiej rzuć fajki. : )


Źródła: 1, Władysław Z. Traczyk, Fizjologia człowieka w zarysie, Warszawa, Wydawnictwo PZWL, 2000


Pragnę zaznaczyć, że nie jestem pracownikiem służby zdrowia. Zanim zaczniesz działać na własną rękę skontaktuj się z takowym. 😉
A! Warto dzielić się wiedzą ze znajomymi. Będę niezmiernie wdzięczny jeśli klikniesz któryś z poniższych przycisków!

6 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close